اطلس کیهان دیجیتالی باز برای ستاره شناسان به طور رایگان در اختیار همه قرار گرفت.


ستاره شناسان در نیویورک گفتند که کاوش ها و اکتشافات فضایی باید برای هرکسی به سادگی در دسترس قرار گیرد و برای این کار آنها یک اطلس محاوره ای و واکنشی برای جهان، که هر کسی بتواند آنها را رایگان دانلود کند پیشنهاد دادند.

این پروژه که توسط ناسا سرمایه گذاری شده است به طور اساسی در سال 1998 و با نام پروژه کهکشان دیجیتالی(Digital Galaxy Project) شروع شد و در تلاش برای نمایش سه بعدی، واکنشی دقیق و صحیح از کهکشان راه شیری است.
در سال 2000، تصمیم بر گسترش پروژه با نام کیهان دیجیتالی گرفته شد که برای انعکاس اهداف جدید ستاره شناسان برای نقشه برداری از بقیه جهان کشف شده صورت گرفت.
در گذشته این ستاره شناسان از نرم افزارهایی استفاده می کردند که متن باز نبودند و در یک ابر کامپیوتر SGI( شرکت گرافیکی سیلیکون) اجرا می شد و قابلیت های جدیدی که اضافه می کردند در آن واقعا غیر قابل دسترس بود. در نتیجه استوآرت لوی(Stuart Levy)، توسعه دهنده مرکز ملی موارد کاربردی ابر کامپیوترها(NCSA=National Center for Supercomputing Applicaton) نرم افزار متن بازی با نام Partiview را تولید کرد که قبلا برای جستجو و اکتشاف اطلاعات زیادی در لپ تاب خود نصب کرده بود.
ستاره شناسان به وسیله ای نیاز داشتند که بتوانند مجموعه عظیمی از اطلاعات مربوط به جهان را در آن تفسیر کنند و آن را با اطلاعات دریافتی و قابل درک و همچنین مفید برگردانند و نرم افزار Partiview بهترین ابزار برای آنها بود.
در آوریل 2002، توسعه دهنده های شرکت Hayden( شرکت آسمان نما در نیویورک که موسس و مجری طرح یاد شده بود ) با استفاده از آن اجازه دانلود رایگان از کیهان دیجیتالی را در وب سایت خود داد.
نرم افزار Partiview تحت مجوز متن بازهای ایلی نویز آمریکا است. مجوز کیهان دیجیتالی به کاربران اجازه دانلود رایگان، توزیع، کپی کامل از اطلس، افزایش اطلاعات آن و تغییر اطلاعات موجود در آن را می دهد.
به گفته برین ابوت(Brain Abbotl)، مدیر طرح کیهان دیجیتالی شرکت هایدن گفت که تا کنون درحدود 100000 دانلود از اطلس کیهان دیجیتالی، نرم افزار Partiview و دیگر اطلاعات تولیدی ترکیبی داشته ایم.
وی افزود این اطلس برای کسانی که آرزوی استفاده از آن را در کامپیوترهای شخصی برای استفاده های شخصی و آموزشی دارند آزاد و رایگان است اما ما کنترل های جدیدی را برای پشتیبانی از کیفیت آنها ایجاد کرده ایم و این کنترل ها برای حفظ استانداردهای ما بر روی این ابزار لازم است.
آدرس منبع:
http://community.linux.com/community/06/11/09/160217.shtmlدر تاريخ : دوشنبه 27 آذر 1385 ساعت 16:16:34