مایکروسافت پشتیبانی از قالب مستندات باز را در نرم افزارهای جدید خود می گنجاند.


مایکروسافت اعلام کرد که درصدد است یک مبدل منتشر کند تا به کاربران Word اجازه ذخیره مستندات باز خود را در قالب Open Document دهد.

این مبدل که در 23 اکتبر منتشر شد اولین بخش از طرح مایکروسافت برای افزایش حمایت از استاندارد ODF، که توسط مشتری های دولتی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، می باشد.
به گفته برایان جونز (Brian Jones)، مدیر برنامه Microsoft Office، در پایان سال جاری میلادی پروژه مبدل متن بازها توانایی ذخیره اسناد ساخته شده در Word را در قالب ODF به کاربران خواهد داد. اولین نمونه آزمایشی از این طرح نیز اواخر ماه اکتبر در دسترس قرار گرفت.
جونز افزود که در سال آینده پروژه مترجم Open XML که در ابتدا توسط توسعه دهنده ها در شرکت فرانسوی Clever Age انجام شد در حال ایجاد مبدلی است که بتواند Microsoft’s Excel و PowerPoint و همچنین فایل هایی بر قالب ODF را ترجمه کند.
به گفته وی این مبدل به عنوان بخشی از Office 2007 که اخیرا منتشر شده است نیست. درعوض، مایکروسافت آنها را در وب سایت مشترکی که مردم بتوانند مبدل را برای PDF و قالب XPS خود به دست آورند در دسترس قرار خواهد داد.
مستندات باز ساخته شده در XML و Office 2007 با پیش فرض Office Open XML، که قالب دیگری برپایه XML است، استفاده خواهد کرد. در تلاش برای جذب مشتری های دولتی، مایکروسافت به دنبال استاندارد کردن Office Open XML در گروه استانداردهای اروپایی Ecma بین المللی و ISO، که همان سازمان استانداردهای بین المللی است، می باشد.
جونز گفت که کمیته فنی Ecma، که مسئول این کار بود معیارهای نهایی خود را به مجمع عمومی Ecma ارائه داد و انتظار می رود که مجمع این استاندارد را ثبت کند و سپس آن را به ISO بسپارد تا با شتاب بیشتری این کار صورت گیرد. وی ادامه داد که کمیته فنی ما بازبینی اساسی را بر روی نظریه اصلی مایکروسافت که شامل بسط مستند سازی بود انجام داد و همچنین شرکت کنندگان ناول و کامپیوتر Apple در این کمیته نیز تغییری را پیشنهاد دادند که سبب می شود این قالب در سیستم عامل های غیر ویندوز و با زبان های برنامه ریزی مختلف اجرا شود.
آدرس منبع:
http://www.zdnetasia.com/news/software/0,39044164,61960038,00.htmدر تاريخ : دوشنبه 27 آذر 1385 ساعت 16:15:45