بنیاد موزیلا نگارش آلفا از مرورگر فایرفاکس 3.0 را منتشر ساخت


با ارائه نگارش سوم از مرورگر فایرفاکس توسط بنیاد موزیلا، کاربران این مرورگر که هنوز در حال تجربه نسخه جدید فایرفاکس 2.0 می باشند شانس آزمایش دیگری را به دست آورده اند. هم اکنون امکان دریافت موزیلا فایرفاکس 3.0 نسخه آلفا از سرورهای FTP موزیلا فراهم می باشد.

طبق مطالب نوشته شده در سایت موزیلا پیرامون فایرفاکس 3.0، بهینه سازی های متعددی در حال انجام در کدهای فایرفاکس 2.0 است. این در حالی است که تنها نزدیک به 2 ماه از انتشار رسمی فایرفاکس 2.0 می گذرد.
از جمله امکاناتی که می توان در نسخه جدید انتظار آن را داشت قابلیتی به نام 'پوشه نگه دارنده' است که با نام 'Places' خوانده می شود. در حقیقت این ویژگی مربوط به برقراری ارتباط با دو گزینه bookmarks و page history می شود.
گفته می شود این گزینه در سمت چپ محیط مرورگر فایرفاکس نمایش داده می شود، تقریبآ چیزی شیبه به اینترنت اکسپلورر 7.بهینه سازی هایی نیز در قسمت نمایش Tab ها صورت گرفته است که مربوط به حرکت آسان در بین Tab های باز شده و بارگزاری مجدد آنها است. شاید با نگاه داشتن موس بر روی دکمه کوچکی که در سمت راست (کنار آخرین صفحه باز شده) می باشد، به صورت خودکار صفحات جابجا شوند !
فایرفاکس 3.0 به صورت خودکار تمامی به روز رسانی های لازم از جمله به روز رسانی های امنیتی را دریافت و نصب خواهد کرد.همچنین، همانند فایرفاکس 2.0 ، در فایرفاکس 3.0 نیز قابلیت ذخیره سازی Session ها وجود خواهد داشت با این تفاوت که مدت زمان ذخیره سازی افزایش یافته و اطلاعات تکمیلی دیگری مانند اطلاعات وارد شده در فرم ها، کلمات عبور و نامهای کاربری، پست های نوشته شده و تمام آنچه در صفحه قبل از بسته شدن آن وجود داشته است ذخیره شده و مجدداً نمایش داده می شود.
دانلود مجدد (Resumable downloading) فایل هایی که در هنگام دانلود با مشکل مواجه شده اند از دیگر امکانات فایرفاکس 3.0 است. این گزینه بنابه نیاز کاربر می تواند فعال و یا غیر فعال شود.
تا پیش از ارائه اینترنت اکسپلورر 7 توسط مایکروسافت، موزیلا فایرفاکس با رشد بسیار مناسبی در حال کسب بازار بود و پس از آن این رقابت تا حدی متعادل شد، به همین دلیل بار دیگر هر یک از دو رقیب با ارائه ابتکارها و امکانات جدید قصد دارند بهترین انتخاب ها را برای کاربران خود ایجاد نمایند.
منبع خبر:
http://www.winbeta.net/comments.php?shownews=2288در تاريخ : دوشنبه 27 آذر 1385 ساعت 15:57:24